ÜYE GİRİŞİ
İSTANBUL’DA KURBAN SATIŞ VE KESİM ORGANİZASYONU HİZMETİ
Sevgi Çiçekleri
EVDE SAĞLIK HİZMETLERİ
İSTANBUL ENGELLİLER MÜDÜRLÜĞÜ (İSEM)
KADIN VE AİLE SAĞLIĞINI KORUMA HİZMETLERİ
İSTANBUL ŞEHİR TUVALETLERİ PROJESİ
İSTANBUL’DA KURBAN SATIŞ VE KESİM ORGANİZASYONU HİZMETİ
Sevgi Çiçekleri
EVDE SAĞLIK HİZMETLERİ
İSTANBUL ENGELLİLER MÜDÜRLÜĞÜ (İSEM)
KADIN VE AİLE SAĞLIĞINI KORUMA HİZMETLERİ
İSTANBUL ŞEHİR TUVALETLERİ PROJESİ
Güncel Haberlerimiz
SAĞLIK A.Ş.’NİN KURBAN HİZMETİ BÜYÜK İLGİ GÖRDÜ.
Devamı >>
SAĞLIK A.Ş.’DE PERSONELLE BAYRAMLAŞMA
Devamı >>
SAĞLIK A.Ş. İSTANBUL'DA KURBAN HİZMETİ VERİYOR.
Devamı >>
SAĞLIK A.Ş.’NİN KURBAN HİZMETİ BÜYÜK İLGİ GÖRDÜ.
Devamı >>
SAĞLIK A.Ş.’DE PERSONELLE BAYRAMLAŞMA
Devamı >>
SAĞLIK A.Ş. İSTANBUL'DA KURBAN HİZMETİ VERİYOR.
Devamı >>
ENGELLİLER MERKEZİ VE
BAĞLI BİRİMLER


İstanbulluların sağlıklı bireyler olarak yaşaması için çalışan İstanbul Büyükşehir Belediyesi kuruluşlarından Sağlık AŞ, Türkiye’nin en büyük engelliler merkezleriyle üzerine düşeni en iyi şekilde yerine getiriyor.

Sağlık AŞ, ileri ve üst düzey sağlık hizmetleri almanın, her vatandaşın en temel hakkı olduğuna inanıyor. Kurum işletmesini yaptığı kuruluşlarla, bu anlayışla hareket ederek, hızlı ve kaliteli bir sağlık hizmeti için var gücüyle hizmet veriyor.

NE ZAMAN KURULDU?

Bilindiği gibi İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin, 1994 yılında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlığı sırasında başlattığı ve engellilere yönelik hizmetleriyle örnek bir proje olan bu merkez,  bu alanda önemli bir boşluğu doldurarak, adeta bir ekol haline geldi.

Sağlık A.Ş.‘nin işletmeciliğini yaptığı İSEM, 2006 yılında Sağlık ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı bünyesinde bir müdürlük olarak görev yapmaya devam etti. 2007 yılı içinde açılışı yapılan yeni merkezler ile beraber, İstanbul’da halen 25 merkezde engellilikle ilgili bilgilendirme, bilinçlendirme, yönlendirme, danışmanlık, sosyal ve mesleki rehabilitasyon hizmetleri için çalışıyor.

AMAÇ:

İSEM’in en büyük amacı amacı, İstanbul’da yaşayan engelli vatandaşların, hayat standartlarını yükselterek, onları topluma kazandırmak, üretime katkıda bulunmaları için her türlü fırsatı sunmak oluyor.

İSEM bu konuda çalışmalarını her zaman sürdürerek, yeni projeleri hayata geçirerek çok daha sağlıklı çözümler üretmek için var gücüyle çalışıyor.

Bu çerçevede İSEM, engellilerin;
• Kapasitelerini geliştirmek,
• Çevre koşullarını iyileştirmek,
• Bağımsızlaşmalarına destek olmak,
• Toplumsal gelişmelerden pay almalarına yardımcı olmak,
• Toplumsal üretime katkıda bulunmalarını sağlamak,
• Bakım ve korunmaya ihtiyacı olan engellilerin özel ihtiyaçlarını karşılayarak yaşam kalitelerini artırmak için, yedi gün yirmi dört saat görev yapıyor.

KİMLERE HİZMET VERİYOR?

İSEM, İstanbul il sınırları içinde ikamet eden ve tam teşekküllü bir hastaneden % 40 veya üzeri vücut fonksiyon kaybı olduğunu belgeleyen ve bir ‘Sağlık Kurulu Raporu’ alan görme, işitme-konuşma, ortopedik ve zihinsel engelliler ile ruhsal-duygusal rahatsızlığı veya süreğen hastalığı olan bütün engellilere hizmet veriyor.

PSİKO-SOSYAL SERVİS HİZMETLERİ

İSEM’e bağlı ‘Psiko-Sosyal Servisi, engelli ve yakınlarının ilk başvuru adreslerinden biri. Bilgilendirme, danışmanlık, kurum içi ve dışı departmanlara yönlendirme ve bu yönlendirmelerin takibi, entegre bir sosyal hizmet sisteminin gerektirdiği şekilde bu serviste gerçekleştiriliyor.

Psiko-Sosyal Servis Hizmetleri aşağıdaki bölümlerden meydana geliyor:


1- Sosyal Destek Hizmetleri
a) Kültür-Sanat Festivalleri
b) Gezi ve Eğlence Programları
c) Spor Etkinlikleri

2- Psikolojik Destek Hizmetleri:

Psikolojik destek hizmetlerinde, engelli ve ailelerin toplumsal hayata katılımını sağlamak için çalışmalarda bulunuluyor. Yaşadıkları bireysel ve çevresel sorunlarla başa çıkma becerileri kazandırmak amaçlanıyor.

Engelli bireylerin eğitsel, mesleki, duygusal ve sosyal gelişimlerinin desteklenmesine yönelik çalışmalar da bu birimde yürütülüyor. Gerektiğinde aile üyelerinin psikolojik yönden güçlendirilmesi sağlanıyor.

Bu doğrultuda aşağıdaki hizmetler veriliyor:
a) Bireysel ve Grupla Psikolojik Danışmanlık
b) Aile eğitim ve Seminer Çalışmaları
c) Konuşma Terapisi
d) Küçük Adımlar Erken Eğitim Programı:

Küçük Adımlar Erken Eğitim Projesi 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sağlık ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı Engelliler Müdürlüğü'nün (İSEM) 2004 yılında hayata geçirdiği Küçük Adımlar Erken Eğitim Projesi'yle, engelli çocuğu bulunan anne-babalara engelli çocuklarına nasıl davranmaları gerektiği anlatılıyor.

Zihinsel Engellilere Destek Derneği ile Marmara ve İstanbul üniversitelerinin de destek verdiği projede, üniversitelerin rehberlik ve psikolojik danışmanlık bölümü öğrencileri, programa kayıt yaptıran engelli çocuk sahibi aileleri yalnız bırakmıyor. Ebeveynlere hem gelişim, hem yasal hakları öğretiliyor.

Gelişimsel geriliği bulunan (otizm, down sendromu, cerebral palsy v.b.) ve gelişimde kritik dönem diye adlandırılan 0-6 yaş diliminde bulunan çocukların, aileleri tarafından tespit edilip, uzmanlar rehberliğinde aile odaklı özel eğitime tabi tutulmaları amaçlanıyor.

Tamamı 4 ay süren Küçük Adımlar Projesi eğitimleriyle ailelere çocuk gelişiminin yanı sıra yasal hakları konusunda da bilgi veriliyor. Eğitimler sonunda engelli çocukların velileri, çocuklarının geleceğe dönük uzun vadeli eğitim planlamalarını yapabilecek düzeye gelerek, duygusal ve sosyal gelişimlerini yönlendirebilecek seviyeye de ulaşıyor.

Ailelere 8 kitaptan oluşan set veriliyor

Gelişimsel geriliği olan çocukların anne-babaları için hazırlanmış bir erken eğitim programı olan Küçük Adımlar, 8 kitaptan oluşuyor. Her kitabın farklı bir konuyu içerdiği program, 5 temel gelişim alanına odaklanıyor: Büyük Kas Becerileri, İletişim Becerileri, Alıcı Dil Becerileri kitaplardan bazılarını oluşturuyor.

Hangi çocuklar programa katılabiliyor?

İSEM'e Küçük Adımlar Erken Eğitim Programı için başvuran aileler ve çocukları eğitim programına başlanmadan önce bir uzman tarafından ön değerlendirmeye tabi tutuluyor. Üniversitelerin Rehberlik bölümünde okuyan 3. ve 4. sınıf öğrencileri tarafından engelli çocuğun eğitim almaya ihtiyaç duyup duymadığı değerlendirildikten sonra Küçük Adımlar Gelişim Becerilerini tamamlamamış çocuklar programa alınıyor.

3- Yasal Haklar Danışmanlığı:

Engelli ve yakınlarının yasal hakları hakkında bilgilendirmeler yapılıyor. Merkezlerde bulunan ‘Psiko-Sosyal Servisler’de görevli sosyologlar tarafından yapılan ilk bilgilendirmeler sonrasında gerektiğinde Yasal Haklar Danışmanlığı Biriminde görevli avukatlar tarafından ‘Engellinin Yasal Hakları’ konusunda ayrıntılı hukuki danışmanlık veriliyor.

Bu servislere başvuranlar; engelli raporu çıkarılması, engelli maaşı, bakım hizmetleri, özel eğitim, istihdama ilişkin haklar, emeklilik, engelli aracı alımı, engelli Kimlik Kartı, Beyazkart ve refakatçi kartlarının alımı vb. konularda bilgi desteği de alıyor.

4- İstihdam Destek Hizmetleri:

İSEM Merkezlerinde yer alan ‘Psiko-Sosyal Servisler’de görevli sosyologlar, çalışma hayatına katılmak isteyen engellilerin özgeçmiş bilgilerini alarak, müdürlükte oluşturulan ‘İstihdam Birimi’ne, iş takibi yapılmak üzere gönderiyor.

‘İstihdam Birimi’, merkezlerimizde yer alan ‘Psiko-Sosyal Servisler’le işbirliği içinde, çalışabilecek engellilerin çalışma hayatına katılımı için gerekli danışmanlık ve eğitim hizmetlerini yürütülüyor. Engelli bireylerin mesleki vasıflar edinmesi sağlanıyor.

Herkesin nitelikleri ve özgül durumuna bağlı olarak, doğru iş ortamlarına yönlendirilmesi için gerekli iş ve pozisyon takibi çalışmaları yürütülüyor. İşveren ve engelliler arasındaki güvensizliğin ortadan kaldırılması yönünde çalışmalarla engellilerin iş hayatında süreklilikleri sağlanmaya çalışılıyor.

İSEM EĞİTİM HİZMETLERİ

Temel felsefesi; ‘eğitim üzerine kurulu bilinçli bir sağlıklı toplum için çalışmak’ olan İSEM, bu alanda da elinden gelen her türlü özveriyi en iyi şekilde yerine getiriyor.

Bu çerçevede şu hizmetlerde bulunuyor:
1- Zihinsel Engelliler Beceri Kazandırma ve Mesleki Rehabilitasyon Merkezleri:

Bu merkezlerde, zihinsel engellilerin öz bakım becerileri, sosyal beceriler mesleki eğitim ve sanat eğitimleri ve el becerilerini geliştirmeye yönelik eğitim veriliyor.

2- Karma Eğitim Hizmetleri:

Zihinsel engelliler için düzenlenen eğitim çalışmaları dışında merkezlerimizde ayrıca diğer engellilerin yararlanabileceği eğitim grupları da oluşturuluyor.

Bu çalışmalarla engellilik durumu nedeniyle örgün eğitimden yeterince yararlanamayan bireylere destek eğitimleri veriliyor. Bireylerine engel durumu, vasıf ve yetenekleri göz önüne alınarak düzenlenen kurslarda Milli Eğitim Bakanlığı onaylı mesleki sertifikalar alması sağlanıyor. Ayrıca sosyal rehabilitasyon amacıyla kültürel ve sanatsal yetenekleri destekleyen eğitim grupları da oluşturuluyor.

3- Yaz Okulu Hizmetleri:

Örgün eğitime devam etmelerine rağmen çeşitli nedenlerle yeterli eğitim desteği alamamış olan 8-13 yaş arası çocuklar ve gençlere destek eğitimleri veriliyor. Bu yaş aralığındaki engellilerin örgün eğitim kurumlarında aktif katılımcı bireyler olması amacıyla sosyal rehabilitasyonlarını destekleyecek kültürel çalışmalar yapılıyor.

4-Türk İşaret Dili Eğitimleri:

İşitme engelli insanlarla sağlıklı iletişim kurulması amacıyla, 16. yüzyılda dünyanın en gelişmiş görsel dili olan Türk İşaret Dili Projesi’ni hayata geçiren Engelliler Müdürlüğü, bu dilin eğitim sistemi içerisinde yer almasını en büyük amaç olarak görüyor.

İSEM MESLEKI EĞİTİMDE DE ÖNCÜ

İstanbul Engelliler Merkezi, İstanbul’daki engellilerin üretime katkı sağlaması amacıyla mesleki eğitim merkezlerini de hayata geçirmiştir.

Bu merkezlere başvuran engelliler, profesyonel bir eğitim alarak, alanının usta isimleri olmaya aday şekilde mezuniyet belegeleriyle ‘çalışma hayatına’ atılıyorlar. İşte bu merkezlerden biri de;

Zihinsel Engelliler Mesleki Eğitim Merkezi - Tuzla İş Atölyesi :

2008 yılında hayata geçirilen bu projeyle Zihinsel Engelliler Eğitim ve Beceri Kazandırma Merkezleri’nde eğitimlerini tamamlayan engellilere iş hayatına doğru ve verimli bir şekilde adapte olmalarını sağlayacak mesleki eğitim veriliyor.

Seramik, Bilgisayar, Okuma-Yazma, Matbaa, Ağaç İşleri, Galoş Üretimi, Seracılık, Mum imalatı, Bilgisayar, İş ve meslek ahlakı konuları, bunlardan öne çıkanlar olarak dikkat çekiyor.

SAĞLIK DESTEK HİZMETLERİ

İSEM, özellikle fisiksel anlamda engellilerin her türlü sağlık destek hizmetleri faaliyetlerinde de bulunuyor.

1- Fizyoterapi ve Sporla Rehabilitasyon Hizmetleri
2-Hidroterapi
3- Medikal Malzeme Desteği
4-Ortez – Protez Atölyesi
5-Sporla Rehabilitasyon hizmetleri de vererek, engelli vatandaşların fiziksel rehabilitasyonları için en iyi şekilde görev yapmaya çalışıyor.

Hippoterapi (Atla Terapi)

“Hippoterapi“ adı ile bilinen at üstünde terapi yöntemi engelli çocukların kişisel gelişimine katkıda bulunulması amacıyla engelli hizmetine sunuluyor. İSEM’un bu hizmetiyle, atların çok boyutlu hareketlerinden faydalanılarak, engelli çocukların duygusal, zihinsel ve fiziksel gelişimleri destekleniyor.

Zihinsel ve bedensel engelli çocuklar, otistikler, depresifler ve beyin travması geçiren kişilerin iyileşme sürecine katkı sağladığı belirtilen ‘Hippoterapi’, ilaç tedavisi cerrahi ve iyileştirme gibi asıl tedavi yöntemlerinin alternatifi değil, onlara destek bir uygulama olarak da biliniyor.

 

Engellilere Yönelik Kuaförlük Hizmeti

Engellilerin hayatlarını kolaylaştırmak için her zaman yeni projeleri hayata geçiren İSEM, bu çalışmalar kapsamında evinden çıkamayan engellilere için ücretsiz kuaförlük hizmetleri de veriyor. 


Bu hizmetten yararlanmak isteyen engellilerin, en yakın merkezlere bu taleplerini ileterek, kayıt yaptırmaları yeterli oluyor. Kayıtları alınan engelliye belirlenen gün ve saatte kuaför yönlendirilmekte ve engellinin saç ve sakal kesimi yapılmaktadır.

İSEM’E KAYIT İÇİN GEREKLİ BELGELER:
- Engelli sağlık Kurulu Raporu
- Nüfus Cüzdanı Fotokopisi 

SİZE EN YAKIN ENGELLİLER MERKEZİNDEN
HİZMET ALABİLMENİZ İÇİN
LÜTFEN ALO153'Ü ARAYINIZ.Skip Navigation Links
Site Kullanım Şartları    info@saglikas.com.tr
İstanbul Büyükşehir Belediyesi